Sort by

Monica has logged 208 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with a View

Christmas with a View

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry