Sort by

Tomas has logged 288 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
5 Steps to Danger

5 Steps to Danger

1956
×
★★★
Edit this entry  
29
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Awful Dr. Orlof

The Awful Dr. Orlof

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Signs

Signs

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Deadly Bees

The Deadly Bees

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Attack of the Puppet People

Attack of the Puppet People

1958
×
★★
Edit this entry  
12
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Come September

Come September

1961
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Monolith Monsters

The Monolith Monsters

1957
×
★½
Edit this entry  
06
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Beast in the Cellar

The Beast in the Cellar

1970
×
★★
Edit this entry  
05
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mr. Wong in Chinatown

Mr. Wong in Chinatown

1939
×
★★
Edit this entry  
02
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Prom Night III: The Last Kiss

Prom Night III: The Last Kiss

1989
×
★★
Edit this entry  
28
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jesse Stone: Stone Cold

Jesse Stone: Stone Cold

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Prison

Prison

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Tracks

Blood Tracks

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Shoot First, Die Later

Shoot First, Die Later

1974
×
★★★
Edit this entry