RSS feed for Tomris
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Critic's Choice

Critic's Choice

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Laughter in Hell

Laughter in Hell

1933
×
★★★★
Edit this entry  
15
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
What We Become

What We Become

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Results

Results

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Dope

Dope

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Glassland

Glassland

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
True Story

True Story

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Stockholm, Pennsylvania

Stockholm, Pennsylvania

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
6 Desires

6 Desires

2014
×
★½
Edit this entry  
22
The Bronze

The Bronze

2015
×
★½
Edit this entry  
22
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cake

Cake

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Seymour: An Introduction

Seymour: An Introduction

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry