RSS feed for tomlawson

tomlawson has logged 190 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Morning Walk

Morning Walk

2008
×
Edit this entry  
11
The Web

The Web

2013
×
Edit this entry  
10
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
Edit this entry  
06
Last Minutes with ODEN

Last Minutes with ODEN

2009
×
Edit this entry  
06
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Lord of the Piercing

Lord of the Piercing

2002
×
Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jurassic Shark

Jurassic Shark

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Guest

The Last Guest

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Bill

Bill

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Legend

Legend

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
Edit this entry  
26
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
Edit this entry  
26
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
Edit this entry  
26
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Ooze

Ooze

2018
×
Edit this entry  
25
Weighting

Weighting

2011
×
Edit this entry  
25
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
Edit this entry  
25
42

42

2009
×
Edit this entry  
25
if you never answered x

if you never answered x

2018
×
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
23
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
History of the Entire World, I Guess

History of the Entire World, I Guess

2017
×
Edit this entry  
21
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Highjacker

Highjacker

1995
×
Edit this entry  
20
Hello There

Hello There

1995
×
Edit this entry  
20
Searching For Nixon

Searching For Nixon

2006
×
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
No Escape

No Escape

2011
×
Edit this entry  
07
The Little

The Little

2010
×
Edit this entry  
05
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry