RSS feed for tommygroove
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tormented

Tormented

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Voice Thief

The Voice Thief

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lavalantula

Lavalantula

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yearning

Yearning

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Road House

Road House

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry