2018

tommygroove tommygroove’s year in review

tommygroove’s highest rated films

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Christmas Evil

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Pink Flamingos

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Eaten Alive

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 148 Films watched
  • 12.3 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Blood Rage

Jan 1

Most Watched

The Big Lebowski

3 times

Last Film

John Wick

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Horror
77 films
Drama
64 films
Thriller
44 films
Comedy
37 films
Mystery
21 films
Crime
20 films
Romance
15 films
Sci Fi
13 films
Fantasy
8 films
Action
8 films
USA
108 films
France
21 films
UK
14 films
Germany
9 films
Italy
8 films
Canada
7 films
Spain
4 films
Sweden
3 films
Denmark
3 films
Hong Kong
2 films
English
127 films
French
20 films
Italian
11 films
Spanish
10 films
German
8 films
Japanese
5 films
Latin
5 films
Russian
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 73 Added 116

Watchlist

Stars

Directors

Crew

tommygroove’s most liked review

Friday the 13th Part III

★★★★

Just campy enough to be funny but still spooky. Shelly is by far the ugliest character to ever grace a feature film.  The stoners were another favorite still smoking down their joints even in the midst of death.

More reviews

tommygroove’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fifty Shades Darker
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Bikini Swamp Girl Massacre
Average weighted rating:

2.4

Films watched in 2018

  • John Wick
  • Maniac
  • The Favourite
  • The Blackcoat's Daughter
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Black Christmas
  • The Big Lebowski
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • Roma
  • Christmas Evil
  • The Big Lebowski
  • Only God Forgives
  • Dreamland
  • The Big Lebowski
  • Oldboy
  • The Land of Steady Habits
  • The Apartment
  • Dogtooth
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Satantango
  • Enemy
  • Pink Flamingos
  • Vivre Sa Vie
  • Stalker
  • Happy Together
  • A Ghost Story
  • Je T'Aime, Je T'Aime
  • A Woman Under the Influence
  • Cléo from 5 to 7
  • Dude, Where's My Car?
  • Wild Strawberries
  • The Neon Demon
  • The Shape of Water
  • Lost in Translation
  • In the Mood for Love
  • Columbus
  • Mid90s
  • Night of the Demons
  • A Nightmare on Elm Street
  • Rosemary's Baby
  • Possession
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Microwave Massacre
  • The Exorcist
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Army of Darkness
  • Errementari: The Blacksmith and the Devil
  • Halloween
  • Halloween
  • Halloween
  • The Babysitter
  • Black Swan
  • Inferno
  • Child's Play
  • The Wicker Man
  • The Town that Dreaded Sundown
  • Suspiria
  • The Fog
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Scream 2
  • House
  • Jeepers Creepers
  • Scream
  • Carrie
  • Terrifier
  • Madman
  • Night of the Living Dead
  • City of the Living Dead
  • Rabid
  • Tourist Trap
  • Street Trash
  • Bikini Swamp Girl Massacre
  • Piranha
  • Basket Case
  • Eaten Alive
  • Them
  • I Spit on Your Grave
  • Cabin Fever
  • The Last House on the Left
  • High Tension
  • Inside
  • Mandy
  • Spring Breakers
  • Evolution
  • House of 1000 Corpses
  • Eyes Wide Shut
  • Boogie Nights
  • Vampyros Lesbos
  • The Mutilator
  • Evil Dead
  • Enter the Void
  • Irreversible
  • Martyrs
  • The Driller Killer
  • The Witch
  • The Ritual
  • Blue Valentine
  • The Place Beyond the Pines
  • Howard the Duck
  • Tag
  • Hereditary
  • Upgrade
  • Strip Nude for Your Killer
  • Split
  • The Descent
  • Antichrist
  • Creep 2
  • Blade Runner 2049
  • The 400 Blows
  • The Florida Project
  • Chopping Mall
  • À Nos Amours
  • The Godfather
  • Y Tu Mamá También
  • Isle of Dogs
  • Frontier(s)
  • Paris, Texas
  • A Quiet Place
  • Le Samouraï
  • Ready Player One
  • The Greasy Strangler
  • Lady Bird
  • Tropic Thunder
  • Role Models
  • Game Night
  • The Edge of Seventeen
  • Fifty Shades Darker
  • Black Panther
  • Sideways
  • GoodFellas
  • The Cloverfield Paradox
  • Wind River
  • Serendipity
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Phantom Thread
  • I, Tonya
  • Ingrid Goes West
  • I Drink Your Blood
  • Ms .45
  • The Polka King
  • I Saw the Devil
  • (500) Days of Summer
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Thin Blue Line
  • The Prowler
  • Blood Rage

Highly rated films tommygroove missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more