Jacob has logged 512 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Geometria

Geometria

1987
×
Edit this entry  
27
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bob Dylan: Trouble No More

Bob Dylan: Trouble No More

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
She's All That

She's All That

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Other Woman

The Other Woman

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
S1m0ne

S1m0ne

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lavell Crawford: Home for the Holidays

Lavell Crawford: Home for the Holidays

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry