Sort by

Jacob has logged 34 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Cosmos Laundromat

Cosmos Laundromat

2015
×
Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
Read the review Edit this entry  
16
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Edit this entry  
13
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
Edit this entry  
13
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Being There

Being There

1979
×
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
The Touch

The Touch

1971
×
★★
Read the review Edit this entry