• Loving Vincent

    ★★★

  • Hellboy

    ★★½

  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

    ★★½

  • Zelig

    ★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Mallrats

    ★★★

  • Filth

    ★★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Don't Think Twice

    ★★★★

  • White Men Can't Jump

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★