Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Till

Till

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
03
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★★
Edit this entry  
02
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
26
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hostel

Hostel

2005
×
★½
Edit this entry  
24
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★
Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★½
Edit this entry  
22
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★
Edit this entry