• Entergalactic

    Entergalactic

    ★★★★

    God I miss weed so much

  • The Menu

    The Menu

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Dude saw/read The Most Dangerous Game and said “what if I made that but with the 30 most insufferable people I can think of?” 

    9/10 dentists recommend a good carnage-filled satire and I’m that tenth dentist this time. That’s fine though, I’m seriously glad y’all are having fun. 

    Nicholas Hoult’s character has made it onto my all-time hated list and he deserved so much worse than getting hung offscreen. Every time Voldemort clapped I wanted to cut off a bit…

  • Ticket to Paradise

    Ticket to Paradise

    ★★★½

    If the love of my life wants to appear and take me away that’d be great. Any day now.

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★

    This was scarier than every horror movie I watched last month

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    Watched live in concert performed by the Atlanta Symphony Orchestra

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★

    Honestly better than I could’ve ever imagined. Ingenious with its sound design, aided by its legacy, this simple premise and production is one of the scariest things I’ve seen in a long time.

  • Werewolf by Night

    Werewolf by Night

    ★★★½

    Michael put his whole Giacchussy into this

  • Martyrs

    Martyrs

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    At least Salò didn’t just completely 180 halfway through the movie and rid us of its central relationship. I understand completely what this movie was doing but the second half pissed me off and will probably keep me from revisiting.

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★

    This wasn’t exactly the bi representation I was looking for

  • Avatar

    Avatar

    ★★★★

    If The Way of Water sucks I’m gonna bury James Cameron alive

  • The Godfather: Part III

    The Godfather: Part III

    ★★★

    Cousincest

  • Fast Times at Ridgemont High

    Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★

    Cringe times at Cringemont high