Sort by

Tom has logged 380 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Incarnate

Incarnate

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
Edit this entry  
17
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Suntan

Suntan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wild

Wild

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Apple of My Eye

The Apple of My Eye

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Baden Baden

Baden Baden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Remainder

Remainder

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Underworld: Rise of the Lycans

Underworld: Rise of the Lycans

2009
×
★★
Edit this entry  
02
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★
Edit this entry  
01
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Underworld

Underworld

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Shut In

Shut In

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry