Sort by

Tom has logged 369 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Julia

Julia

2013
×
Edit this entry  
03
Sadness and Joy in the Life of Giraffes

Sadness and Joy in the Life of Giraffes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Edit this entry  
23
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fragile as the World

Fragile as the World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shelter

Shelter

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Domain

The Domain

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry