Stevie has logged 64 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Story

Love Story

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rango

Rango

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Desert

Red Desert

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry