Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Penelope

Penelope

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry