isaac has logged 314 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
The Standoff

The Standoff

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Two for the Money

Two for the Money

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Evil

Little Evil

2017
×
★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Edit this entry  
20
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Looking for Richard

Looking for Richard

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Local Stigmatic

The Local Stigmatic

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Rough Night in Jericho

Rough Night in Jericho

1967
×
★★
Edit this entry  
11
Red State

Red State

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
People I Know

People I Know

2002
×
★★½
Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stand Up Guys

Stand Up Guys

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Revolution

Revolution

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Misconduct

Misconduct

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
88 Minutes

88 Minutes

2007
×
★½
Read prior review Edit this entry  
27
Hangman

Hangman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bring It On: Worldwide #Cheersmack

Bring It On: Worldwide #Cheersmack

2017
×
½
Edit this entry  
25
S1m0ne

S1m0ne

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★
Edit this entry  
22
Naked

Naked

2017
×
Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
The Son of No One

The Son of No One

2011
×
★½
Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
19
The Humbling

The Humbling

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry