Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Minions

Minions

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild Hogs

Wild Hogs

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry