Tom has logged 76 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Awake, a Dream from Standing Rock

Awake, a Dream from Standing Rock

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
In the Cut

In the Cut

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Platoon

Platoon

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How the Beatles Changed the World

How the Beatles Changed the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Contact

Contact

1997
×
½
Read the review Edit this entry