• Wonder Woman 1984

    ★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★

  • Hamilton

    ★★

  • The Last Dance

    ★★★

  • Chunky Shrapnel

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • 1917

    ★★½

  • Richard Jewell

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Haunt

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Zombi Child

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★

  • Booksmart

    ★★

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • The Brink

    ★★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Vice

    ★★★

  • Her Smell

    ★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

  • Vox Lux

    ★★½

  • The Mountain

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • The Image Book

    ★★★★★

  • The Gilded Age

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Chappaquiddick

    ★★½

  • It

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Thelma

    ★★½

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★

  • Hitler's Hollywood

    ★★★★

  • Ingrid Goes West

    ★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Kate Plays Christine

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★★

  • And When I Die, I Won't Stay Dead

    ★★★

  • Crimson Peak

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Mustang

    ★★★½

  • Jupiter Ascending

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★

  • Jauja

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★