Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★½
Edit this entry  
30
Giant

Giant

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★
Edit this entry  
18
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
And When I Die, I Won't Stay Dead

And When I Die, I Won't Stay Dead

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★½
Edit this entry  
25
Counter-Intelligence

Counter-Intelligence

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Gilded Age

The Gilded Age

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Clinton

Clinton

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Source Family

The Source Family

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Waco: The Rules of Engagement

Waco: The Rules of Engagement

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Brink

The Brink

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry