• Beyond the Valley of the Dolls

    Beyond the Valley of the Dolls

    “In a scene like this you get a contact-high!”

    I’m not one to condone violence, but anybody caught badmouthing this masterpiece is bound to catch these hands. Dig? ✊🏽💥💥💥

  • The Careful Massacre of the Bourgeoisie

    The Careful Massacre of the Bourgeoisie

    I’ve been writing and rewriting this for hours now. Doing my best to put together how I feel and what I’d wanna say to everyone following me on here. I have to apologize for my absence these last few months. While I’ve never been a confident writer, or confident anything for that matter, I’ve somehow managed to cultivate this awesome community on Letterbox. The support and love I’ve received has helped me in ways I could never begin to explain.…

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★★★★

    There's this strange place between happiness and melancholy. This unmistakable feeling that happiness is just within your grasp - even allowing you to enjoy it from time to time. But just as quickly as you obtain it, it's taken away. It's almost as if the world is playing some cruel joke on you. A joke that everybody seems to be in on except you. You want it to last so badly, would do nearly anything to maintain that feeling -…

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ★★★½

    I feel I have to set the stage for this one. This movie, and really all of Anderson's RE franchise, have been consistently dragged to no end. And you know what?..it's all justified. The movie is deeply flawed. It hasn't aged particularly well, and has that very peculiar and abrasive sheen that a lot of those early 00s movies had. It's kind of ugly, but hard to take your eyes off of at the same time. It's a strange combination.…

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    It's that disappointment you feel when you wake up in the morning. Not because you need to wake up for work, or the countless other seemingly trivial things you need to accomplish, but the disappointment you feel that you're still alive another day. It's a strange sensation, really. A hopelessness so deep, so unbelievably exhausting, that it's managed to chip away at everything that once made you, you. You begin to wonder at what point you lost that part of…

  • Only Yesterday

    Only Yesterday

    ★★★★½

    What a wonderfully sweet and measured film, my goodness. While often being overshadowed by the remarkable Hayao Miyazaki and his fantastical epics, Only Yesterday is just a delight to watch from beginning to end. Unlike Miyazaki's films, movies that I also adore, Takahata is far more concerned with the minutiae of everyday life — often taking the time to bask in life's smaller moments. Whether that's endless lectures about organic farming from a farm boy you just met, or that…

  • Wild at Heart

    Wild at Heart

    ★★★★★

    Screened in 35mm at the UC Berkeley Art Museum and Pacific Film Archive. So if I'm being completely honest, Wild at Heart isn't Lynch's most formally impressive movie. One could easily make a case for it being his messiest and least coherent feature to date. Yet despite that, there's just something so perfectly imperfect about Lula and Sailor's relationship. While Lynch's penchant for the macabre is still very much present here, Wild at Heart is at its core about two…

  • Face/Off

    Face/Off

    ★★★★½

    EXPLOSIONSSSSSSS

    A healthy dose of slow motion ✔

    Doves ✔

    A glorious shootout in a cathedral/church ✔

    Our titular heroes duel wielding pistols while flying through the air ✔

    A mother fuckin' speed boat chase ✔

    Dudes in sunglasses smoking cigarettes ✔

    More melodrama than one can handle ✔

    EXPLOSSIIIOOOOOOOOOOOOOOOOONNNNNNSSSSSSSSSS

    Yep, it's a John Woo movie and it's perfect. Oh, and this one features a brilliant Nic Cage performance. I mean come on, he makes every movie better, it's just a fact.

  • Tokyo Fist

    Tokyo Fist

    ★★★★½

    I'm not even sure if I can see straight after Tokyo Fist. What the fuck. My mouth was completely agape those last 20 minutes or so — I was just sort of sitting there stunned. While the entire movie was your standard Tsukamoto goodness, that third act was something else entirely. It joins the Stargate Sequence from 2001: A Space Odyssey and Part 8 from Twin Peaks: The Return as some of the most kinetic and visually audacious filmmaking I've…

  • Hard Boiled

    Hard Boiled

    ★★★★★

    "Tequila: Don't you have any dreams?
    Andy: Yeah. I want to move down to Antarctica.
    Tequila: Freezing there. You enjoy the cold?
    Andy: It's got a lot going for it. It's always light. I'd like that after all this darkness."

    The greatest action movie...maybe ever?

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★½

    Nope, sorry Mr. Shinkai, not even your lush and often transcendent aesthetics could save this complete mess of a movie. Weathering With You was honestly pretty fucking terrible. I hate even being so negative towards a movie, but I just can't bring myself to think of many redeeming qualities. Beyond the animation itself, which is obviously beautiful, this was a disappointing effort on almost all fronts. I'm just sort of in awe at how lackluster the entire ordeal was. Having…

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★★

    I'm genuinely sad we won't ever have another David Lynch. There's been droves of Lynch impersonators over the years, but none have come close to achieving what he has. A visionary in every sense of the word. Happy Birthday, David!

    Also, Lost Highway is a masterpiece. Seemingly gets better with every subsequent rewatch.