• Debbie Rochon Confidential: My Years in Tromaville Exposed!

    Debbie Rochon Confidential: My Years in Tromaville Exposed!

    ★★★½

    This “biography” about Debbie Rochon is really just a clip show of some bits with her and Lloyd Kauffman. Most of them are for promotional marketing or special features on discs.

    So I really can’t tell you why I found this to be so incredibly comforting, but I did! My husband was doing some work with his headphones in and he did keep getting distracted by all the unsavory things on the tv and he was definitely judging me as if he hasn’t seen me watching worse.

    But it’s a good watch, especially when you’re baked deep.

  • Streets of Vengeance

    Streets of Vengeance

    ★★★½

    This came on Tubi right after Murdercise and it’s from one of the same directors so I just went with it.

    It’s a DIY revenge flick that I had a great time with! The lead actress was better than what you often get with these types of filmés and I’m always down for a movie where girls come together and kick some serious male ass.

    And even though this is super low budget, would you believe that this probably had as…

  • Murdercise

    Murdercise

    ★★★★½

    I knew as soon as I saw Jessa Flux screaming for everyone to look at her tits that I was going to give this a very high rating. It had that special hot mess feeling I love so much.

    Kansas Bowling is too adorable, especially when she is on a bunch of coke, and when I saw Ginger Lynn walk onto the screen as a mafia mama I almost started clapping for my Queen. She is still hot af and…

  • Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

    Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

    ★★★★

    When people ask “why are you so weird or dorky or messy” or whatever, you know basically “how did you end up this way”…

    Well, I grew up watching crap like this with minimal parental interference so you do the math!

  • Happy Birthday to Me

    Happy Birthday to Me

    ★★★★★

    Look out, the old gal is out of the stable for another trot around the yard!

    And by old gal I mean me of course. 💅

  • Epitaph

    Epitaph

    ★★★½

    This is streaming on Troma under the title Mommy’s Epitaph and I do like that title better even though the little bitch daughter only refers to her as “mother”.

    Whatever you want to call her, she’s amazing! She wanders around the house in sexy lingerie with enormous Julie Strainesque hair. She’s always drinking and smoking and slurring insults at her daughter and making her husband beg for sex and she kills anyone who pisses her off. She gets pissed off a…

  • The Nun II

    The Nun II

    ★★★★

    I went into this with almost no recollection of The Nun until a couple of flashbacks that jogged my memory enough to loosely remember what happened.

    So the bar was set low if there even was one and I was not expecting this to be as entertaining as it was! It’s big and dumb and sometimes silly, but it’s basically a slasher up until the end where it switches gears into a sort of comic book action movie so the fun…

  • Stage Fright

    Stage Fright

    ★★★★★

    Really love that the second season of Yellowjackets has a direct homage to this movie.

    One of my favorite movies honored in my current favorite tv show. A perfect alignment. Good times!

  • The Canyons

    The Canyons

    ★★½

    I have read a review for every star rating this could get that has a solid argument for giving it that rating and honestly, I don’t know if I’ve ever been this divided on a rating. Really torn right down the middle. You should start playing Torn by Natalie Imbruglia now it feels appropriate. Go ahead, I’ll wait!

    Part of me loved this and part of me hated it. I know the part of me that hates it really hates…

  • Grizzly II: Revenge

    Grizzly II: Revenge

    ★★★

    This was…wow! I’ve heard about it for years and all the drama behind it so it was nice to finally see it but wow. It’s not a good movie, but I could see this becoming iconic with time for being such a complex bad movie. 

    It says 2020 even though it was technically and clearly made in 1983 but never finished. They got a couple of big names like Louise Fletcher and John Rhys-Davies to carry the film and then…

  • Demonic Toys: Jack-Attack

    Demonic Toys: Jack-Attack

    ★★★★

    I only vaguely remember this being announced and then I completely forgot about it so the bar was set low even though this ended up being really fun like all of Full Moon’s stuff has been recently! We are living in the Charles Bandissance and I couldn’t be happier.

    This is surprisingly good looking and gory and even dark at times! It also ties in the Libbie Higgins character from Baby Oopsie which, mcscuse me, really sealed the deal for me.…

  • Nightkill

    Nightkill

    ★★★½

    I was really pulled in by that poster and it’s pretty much the only reason I decided to watch it. I didn’t look it up or anything so I was pleasantly surprise when I saw the opening credits toss out names like Jaclyn Smith, Sybil Danning, Robert Mitchum, James Franciscus, and Mike Connors. With a cast like that, you really can’t go wrong!

    Jaclyn spends a lot of time fretting and pacing in her enormous house full of golf course…