Kodiak has logged 69 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Criminally Insane

Criminally Insane

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Time

Star Time

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombie Holocaust

Zombie Holocaust

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dawn of the Mummy

Dawn of the Mummy

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beast

The Beast

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Trauma

Trauma

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Witchery

Witchery

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House of Seven Corpses

The House of Seven Corpses

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Haunting

The Haunting

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Terrors

Night Terrors

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
The House of Exorcism

The House of Exorcism

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry