Sort by

Kodiak has logged 811 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Legend

Legend

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Devil

The Devil

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Paranoia

Paranoia

1969
×
★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Children

The Children

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Night Trains

Late Night Trains

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Laurin

Laurin

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Snow Woman

The Snow Woman

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
So Sweet, So Dead

So Sweet, So Dead

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★
Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★½
Edit this entry