Sort by

Kodiak has logged 138 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memory

Memory

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fender Bender

Fender Bender

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood Harvest

Blood Harvest

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alpha Chow

Alpha Chow

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Open House

Open House

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Schizoid

Schizoid

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Splatter University

Splatter University

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
Evil Laugh

Evil Laugh

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Redeemer: Son of Satan!

The Redeemer: Son of Satan!

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maniac Cop 3: Badge of Silence

Maniac Cop 3: Badge of Silence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Psycho IV: The Beginning

Psycho IV: The Beginning

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Chicken from Outer Space

The Chicken from Outer Space

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Smart Pipe

Smart Pipe

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Ignore It

Ignore It

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
24
Johnny Bubble

Johnny Bubble

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Visitor Information

Visitor Information

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Day That Sherrie Stopped

The Day That Sherrie Stopped

×
★½
Edit this entry  
23
Ghost Dogs

Ghost Dogs

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Alan Resnick's Enterings

Alan Resnick's Enterings

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
May I Please Enter?

May I Please Enter?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry