Sort by

Jack has logged 451 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
18
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Framing Agnes

Framing Agnes

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bruiser

Bruiser

2022
×
Edit this entry  
07
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1949
×
Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Edit this entry  
23
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★★
Edit this entry