Sort by

Jack has logged 41 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
China Doll

China Doll

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
30
School Play

School Play

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Huesera: The Bone Woman

Huesera: The Bone Woman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Closing Time

Closing Time

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
I Learn America

I Learn America

2013
×
Edit this entry  
19
Robolove

Robolove

2019
×
Edit this entry  
19
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
Edit this entry  
16
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bulletproof

Bulletproof

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
May

May

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
My Best Friend's Exorcism

My Best Friend's Exorcism

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Juicy Danger Meets Burning Man

Juicy Danger Meets Burning Man

1998
×
Edit this entry  
09
Ever After

Ever After

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lost for Life

Lost for Life

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ordinary World

Ordinary World

×
Edit this entry  
02
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Human Person on Earth

The Last Human Person on Earth

2022
×
Edit this entry  
01
Beyond Masks

Beyond Masks

2022
×
Edit this entry  
01
Kiss

Kiss

2022
×
Edit this entry  
01
White Wedding

White Wedding

2022
×
Edit this entry  
01
Don't Go Where I Can't Find You

Don't Go Where I Can't Find You

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Child of Polycritus

Child of Polycritus

2021
×
★★★★★
Edit this entry