• The Devil All the Time

    ★★★½

  • Project Power

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Outpost

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Creed II

    ★★

  • The Kissing Booth

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Den of Thieves

    ★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Bastille Day

    ★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Creed

    ★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★

  • Dope

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Jersey Boys

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Fruitvale Station

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★★

  • Ernest & Celestine

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • End of Watch

    ★★★★

  • The Rum Diary

    ★★½

  • The Artist

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Precious

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Gran Torino

    ★★½

  • Pineapple Express

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★½

  • Batman Begins

    ★★★

  • Son of the Mask

    ½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Paid in Full

    ★★★★½

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Training Day

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★★

  • Screwed

    ★½

  • Gladiator

    ★★★★½