Sort by

toro913 has logged 579 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lake Tahoe

Lake Tahoe

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★½
Edit this entry  
29
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
27
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Edit this entry  
21
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
Klown

Klown

2010
×
★★
Edit this entry  
18
The Apple

The Apple

1980
×
Edit this entry  
18
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★
Edit this entry  
15
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Edit this entry  
13
Coneheads

Coneheads

1993
×
★½
Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Edit this entry  
13
Alex Cross

Alex Cross

2012
×
Edit this entry  
13
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★½
Edit this entry  
12
Character

Character

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Love Story

Love Story

1970
×
★★½
Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Betrayal

Betrayal

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Edit this entry  
06
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Edit this entry  
05
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
Edit this entry  
04
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
General Idi Amin Dada

General Idi Amin Dada

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Screamers

Screamers

1995
×
★½
Edit this entry  
29
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Edit this entry