sree has logged 51 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Upside Down

Upside Down

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared 6

Don't Hug Me I'm Scared 6

2016
×
Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared 5

Don't Hug Me I'm Scared 5

2015
×
Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared 4

Don't Hug Me I'm Scared 4

2015
×
Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Edit this entry  
07
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Edit this entry  
03
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
01
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Edit this entry  
01
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry