toyadams has logged 49 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dope Sick Love

Dope Sick Love

2005
×
Edit this entry  
29
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
29
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trophy Hunter

Trophy Hunter

2012
×
Edit this entry  
21
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Chloe

Chloe

2009
×
★½
Edit this entry  
15
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Edit this entry  
11
Maiden

Maiden

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Gozu

Gozu

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grass

Grass

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Gentle Night

A Gentle Night

2017
×
Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Edit this entry  
01
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry