• Scream

    Scream

    ★★★★

    “Hello, Sidney…”

    Scream (2022) just freaking slays. It’s surprising gruesome, extremely self aware, and a lot of fun overall. It really is a full circle rollercoaster seeing the original characters on screen again alongside the new cast. If you’ve seen Scream 1-4, you know they aren’t horror films, they’re a slasher murder mystery where all hell breaks loose in the third act. If you haven’t seen the other movies, this is still a great and complete story, but you will enjoy…

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    The Power of the Dog is the kind of movie that spends most of its time setting the stage for everything to come together at the end, and then have you theorizing what it all means afterwards. The performances here are nothing short of fantastic. As you’re watching, you become so enamored by the world building that you’re along for the ride no matter what, they really nail a western here without going overboard. Hoping this will get the recognition it deserves come award season, but ultimately at the end of the day, it’s a great western adventure with memorable characters and storytelling.

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★★

    Sure I’ve read some of the books and have seen all of the movies, but I’m not a die-hard fan… However, with that being said, this was still something extremely special. This 20th anniversary reunion was very well done and so heartfelt. Loaded with so many precious memories from the cast and crew, I loved it. If you grew up with this series, and it had any impact on your childhood, this is a must-see.

  • Jacinta

    Jacinta

    ★★★½

    Very interesting story of someone in and out of prison struggling with addiction. My biggest takeaway is that the whole family is a mess, except the father… Rick is a saint.

  • Finch

    Finch

    ★★★

    Finch is a solid post-apocalyptic adventure of a man, a robot, and a dog. Through their adventure it becomes apparent why training the robot is so important to the man, and it is a heartwarming story of a man putting others before himself, even by being the last possible human on earth. This one was good but it doesn’t necessarily do anything new, it serves more as a comfort food film more than anything. Still worth checking out if you have Apple TV+.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★½

    I can’t stop thinking about Licorice Pizza. Paul Thomas Anderson creates a story here that is easily one of the most re-watchable films of the year. It’s charming, funny, heartfelt, and adventurous. It blows my mind that this is the first acting gig for both of the main stars here, Alana Haim and Cooper Hoffman, they’re fantastic on screen together. Haim especially just glows, and will be in the talks during award season. From start to finish, I really enjoyed my time with Licorice Pizza, and I can’t wait to see it again!

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★★

    Being the Ricardos was a solid movie, and I enjoyed it for the most part, but there was quite a bit of filler to try to round it out into a full length movie. It’s not that there wasn’t enough story, it just felt like they didn’t have time to tell the full story they wanted to tell. This probably would have had a much stronger impact as a limited series show instead.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★½

    “Sting farted right in front of me, didn’t break eye contact, and didn’t even say excuse me.”

    Don’t Look Up is a well made slow burn keeping your attention from start to finish. The biggest appeal of this film is the star-studded cast, which doesn’t disappoint, although in exchange, there isn’t exactly a standout performance. The sprinkle of humor throughout this drama is traditional Adam McKay, and it works for the most part. This will be an extremely devicive movie, because of…

  • Reno 911! The Hunt for QAnon

    Reno 911! The Hunt for QAnon

    ★★★½

    I was expecting a few laughs, but I had such a good time and laughed out loud for most of this. It’s just hysterical and a treat for anyone with a Paramount+ subscription.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★

    The Matrix Resurrections really does feel like returning to a game you beat years ago because the developers just released DLC for it. I actually had a great time with this one.. Obviously it doesn’t top the original, but it’s better than Reloaded and definitely better than Revolutions. The first hour or so is extremely meta and gives a ton of callbacks to the first film. Oddly enough it felt like some of the best parts were actually towards the middle,…

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★

    “It doesn’t make sense.”

    The Matrix Revolutions is a cluster of CGI action at 200mph for about 90 minutes straight with 39 minutes left to Frankenstein a story together. It’s a mess, but it could be worse. Definitely the weakest of the trilogy by a long shot.

  • The Family Stone

    The Family Stone

    ★★½

    The Family Stone was a solid but sad holiday movie about a dysfunctional family. It’s fine, but honestly it’s probably Rachel McAdams best role yet as the bitchy sister.