Sort by

Trace has logged 303 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Dyatlov Pass Incident

The Dyatlov Pass Incident

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Drone

The Drone

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Primal

Primal

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell

Wishmaster 3: Beyond the Gates of Hell

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry