Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
trainwrecktim

trainwrecktim

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for trainwrecktim
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • trainwrecktim’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Children of the Corn III: Urban Harvest

    Children of the Corn III: Urban Harvest 1995

    ★★½ Watched 23 Mar 2023

    Decent enough with really cool practical effects. The plot is pretty absurd, though, I mean… Amish gentrification?!

    RANKED: Children of the Corn franchise

  • Swarm

    Swarm 2023

    ★★★★ Watched 20 Mar 2023

    Even-numbered episodes supremacy!

  • Children of the Corn II: The Final Sacrifice

    Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992

    ★★★ Watched 22 Mar 2023

    Pure camp and miles better than the original. There’s a kill here that’s a direct homage to The Wizard of Oz and it’s iconic!

    RANKED: Children of the Corn franchise

  • Children of the Corn

    Children of the Corn 1984

    ★★½ Watched 22 Mar 2023

    Malachai’s lips were the scariest part of the film.

    RANKED: Children of the Corn franchise

  • Winnie the Pooh: Blood and Honey

    Winnie the Pooh: Blood and Honey 2023

    ★½ Watched 21 Mar 2023 1

    I illegally downloaded this piece of shit but I still want my money back.

  • Suzume

    Suzume 2022

    ★★★½ Watched 18 Mar 2023

    I too would like to sit on something with three legs, if you know what I mean.

  • Boston Strangler

    Boston Strangler 2023

    ★★★½ Watched 17 Mar 2023

    Scranton Strangler >>>

  • The Lake

    The Lake 2022

    ★★ Watched 16 Mar 2023

    I should’ve just rewatched The Host.

  • The Quiet Girl

    The Quiet Girl 2022

    ★★★½ Watched 15 Mar 2023

    Silence! I’ve made my decision. Bring back… my quiet girl.

  • Close

    Close 2022

    ★★★★ Rewatched 13 Mar 2023

    The events of this film are still more heartbreaking than that Oscars loss.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear 2023

    ★★★½ Watched 14 Mar 2023

    And I thought Winnie the Pooh: Blood and Honey would be the craziest bear movie of the year.

  • Of an Age

    Of an Age 2022

    ★★★★½ Watched 12 Mar 2023

    Kol’s glow up from a pimplish teen to a HUNK needs to be taught in film school.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 91

Review Tags

33
  • netflix
  • 2022
  • horror 2020
  • 2021
  • horror 2022
  • 2020
  • horror 2021
  • 31 days of halloween 2020
  • shudder
  • youtube
  • cinema
  • series
  • ppp 2020
  • prime video
  • 2023
  • horror 2023
  • hbo max
  • disney+
  • pride 2021
  • profile
  • tv
  • gays suffering
  • qcinema 2020
  • gays thriving
  • hulu
  • iwant
  • cinemalaya 2022
  • ktx
  • mmff 2020
  • vimeo
  • mmff 2022
  • pornhub
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.