Sort by

Blake ☮️ has logged 66 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
21 Years: Richard Linklater

21 Years: Richard Linklater

2014
×
Edit this entry  
30
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
Edit this entry  
30
Athlete A

Athlete A

2020
×
Edit this entry  
30
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Beware of Dog

Beware of Dog

2020
×
Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
Edit this entry  
25
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in Venezuela

Once Upon a Time in Venezuela

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Long Dumb Road

The Long Dumb Road

2018
×
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
Edit this entry  
23
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
Edit this entry  
18
Mammal

Mammal

2016
×
Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
Edit this entry  
13
Little Ashes

Little Ashes

2008
×
★★
Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The High Note

The High Note

2020
×
Edit this entry  
09
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
08
What If

What If

2013
×
Edit this entry  
07
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry