• Chinatown

    Chinatown

    ★★★½

    Nice thriller. Not really important unless you want to check how similar Manorama Six Feet Under is to Chinatown or the filmography of Roman Polanski. Nevertheless, very intriguing of a film that exposes the corrupt and vile aspect of capitalism.

    PS: Take caution for the filmmaker is a rapist, and fugitive. He has escaped justice and is making films anyway.

  • Chalti Ka Naam Gaadi

    Chalti Ka Naam Gaadi

    ★★★★

    Very lighthearted, entertaining, and significantly inspired by the films of Chaplin and Keaton, Chalti Ka Naam Gaadi is a fine mix of screwball & slapstick comedy, and Bollywood Musical. Songs are definitely unique, and they possess the charm of Madhubala. There is no single reason to watch this film but a composite of many. The brothers' trio is a pure delight and so is Kishore Kumar. But other than aesthetics, the film's progressive themes are applause-worthy.

    For a film that attempts…

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★★★

    Welles' state crime narrative cautions against the perils of obsession with the creation and preservation of reputation. The perils are overlooked almost all the time for they are less material and more moral in nature. And the burden of immorality is always carried by external agents.

    Touch of Evil has dominating camera angles and a corrupted atmosphere that is complemented by the noir lighting to create sensory thrill and anger. The film manages to push you into wanting the worst…

  • Bhumika

    Bhumika

    ★★★½

    Benegal's touted masterpiece is not something that invigorates my senses as it would yours. Some of the thoughts proposed or propagated are outdated for the values I have inherited in this era. Certainly, it is the conservative idea of an individual's character being advocated, which is the cause of my discomfort. Other than that, Smita Patil's act is loud and a little amateur, unlike the popular reception.

    On a positive note, Bhumika's exploration of the male gaze and toxic masculinity…

  • Cargo

    Cargo

    ★★½

    Cargo is a film overflowing with potential but never quite reaching it. The cause of failure is the film's constant attempt to explain its world, and the nature of work of its characters, to the audience. The world building is not satisfactory enough for it never really exploits the resource Indian mythology is, as it barely skims the surface. Nor does it exploit the themes it shoulders since they required a more nuanced portrayal, away from gimmicks. On a positive…

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★

    So this is why Americans 'need' the Right to Bear Arms.

  • The Raid

    The Raid

    ★★★★

    Rama is beautiful. The rewatch value is low. Mad Dog's fight with Rama and Andi as he is stabbed in his neck with a broken tube is the fight of the gods. The hindi dub sucks.

  • The Old Man Movie

    The Old Man Movie

    ★★★

    The Old Man Movie (Vanamehe film) (2020) wins my admiration for its unrestricted, unabashed nature which doesn’t care if it comes out to be repelling in certain instances. It has the capacity to turn you into a lactose-intolerant individual and hence, it is recommended that you watch it when you are not eating or drinking.

    "...In a seemingly conventional slasher-comic narrative, idiosyncrasy claims a significant space. Everyone is an idiot blinded by the need for milk or work – for a man’s gotta work. The film opens an entire dam of laughter as absurdity keeps accumulating."

    Read the complete review here.

  • Mudbound

    Mudbound

    ★★★★

    Dee Rees' Mudbound is a potent drama film that manages to handle black and white experience in postwar America with much required sensitivity and plausibility. As a film that is critical of racism as well as war, Mudfound shines due to its brilliant editing and a very conventional narrative that is concerned with storytelling more than a technical innovation. The film is home to exceptional performances by the entire ensemble, especially Jason Mitchell and Garett Hedlund. Films like these manage to stay with me for a long time because they have something optimistic about them. Mudbound is tragic but not without hope.

  • Chitrashala: House of Paintings

    Chitrashala: House of Paintings

    ★★★½

    This magnetic short by Amit Dutta goes a step further from Nainsukh in telling an entire story via paintings. There can be no better reason for watching this than the innovative idea it is built upon.

  • All That Heaven Allows

    All That Heaven Allows

    ★★★½

    All That Heaven Allows is a tale of tragic romance that finds its peace in melodrama. Beautifully constructed around the need to break the shackles of prejudice, the film truly defies why love must be able to exist without the burden of conventions. The hero meets the heroine as everything pans out in a pleasuring manner and eventually, the roller coaster halts.

    All That Heaven Allows is too old for my sensibility but coming from a society that is suffocated with traditions, the film doesn't feel completely outdated.

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita

    ★★★½

    Sure.