Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Carpetbaggers

The Carpetbaggers

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Field and Scream

Field and Scream

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Flea Circus

The Flea Circus

1954
×
★★½
Edit this entry  
16
The Runner Stumbles

The Runner Stumbles

1979
×
★★
Edit this entry  
15
Butley

Butley

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Joy Street

Joy Street

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Doggone Tired

Doggone Tired

1949
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Cat That Hated People

The Cat That Hated People

1948
×
★★★
Edit this entry  
12
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
One Cab's Family

One Cab's Family

1952
×
★★★
Edit this entry  
11
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
★★★½
Edit this entry  
11
Give Us This Day

Give Us This Day

1949
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Screwy Truant

The Screwy Truant

1945
×
★★★
Edit this entry  
09
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pool Sharks

Pool Sharks

1915
×
★★
Edit this entry  
07
The Mark

The Mark

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Pharmacist

The Pharmacist

1933
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Barber Shop

The Barber Shop

1933
×
★★★½
Edit this entry  
05
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Cuckoo Clock

The Cuckoo Clock

1950
×
★★★
Edit this entry  
04
Sarah Winchester: Ghost Opera

Sarah Winchester: Ghost Opera

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Cindy, the Doll Is Mine

Cindy, the Doll Is Mine

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
5 Card Stud

5 Card Stud

1968
×
★★½
Edit this entry  
03
Shalako

Shalako

1968
×
★★½
Edit this entry  
02
McQ

McQ

1974
×
★★½
Edit this entry  
02
The Tree in a Test Tube

The Tree in a Test Tube

1943
×
★★
Edit this entry  
01
That's That

That's That

1937
×
★★½
Edit this entry  
01
23 Paces to Baker Street

23 Paces to Baker Street

1956
×
★★★
Edit this entry  
31
Hidden Fear

Hidden Fear

1957
×
★★½
Edit this entry  
31
The Indian Fighter

The Indian Fighter

1955
×
★★★½
Edit this entry  
31
Crying Fist

Crying Fist

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Twice Two

Twice Two

1933
×
★★★
Edit this entry  
30
Towed in a Hole

Towed in a Hole

1932
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Green Promise

The Green Promise

1949
×
★★½
Edit this entry  
30
Promise Her Anything

Promise Her Anything

1966
×
★★½
Edit this entry  
29
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Busy Bodies

Busy Bodies

1933
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Midnight Patrol

The Midnight Patrol

1933
×
★★★½
Edit this entry  
28
Back Street

Back Street

1961
×
★★½
Edit this entry  
27
Never Let Go

Never Let Go

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
Only Two Can Play

Only Two Can Play

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Their First Mistake

Their First Mistake

1932
×
★★★
Edit this entry  
26
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Scram!

Scram!

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
American Dream

American Dream

1990
×
★★★★
Edit this entry