Sort by

Treble has logged 342 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Talhotblond

Talhotblond

2009
×
★★
Edit this entry  
28
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Edit this entry  
13
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shooter

Shooter

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Passion

Passion

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★
Edit this entry  
08
Sound City

Sound City

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★½
Edit this entry  
02
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Edit this entry  
02
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★
Edit this entry  
30
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
La Strada

La Strada

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dirty Wars

Dirty Wars

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry