Sort by

zee has logged 43 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★
Edit this entry  
28
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Team Thor

Team Thor

2016
×
Edit this entry  
22
Pure

Pure

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★
Edit this entry  
20
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Transmission

Transmission

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry