Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
05
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill Burr: Live at Red Rocks

Bill Burr: Live at Red Rocks

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Daddy: The Bob Saget Tribute

Dirty Daddy: The Bob Saget Tribute

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Hand

The Hand

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jerry & Marge Go Large

Jerry & Marge Go Large

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry