Sort by
  • Sunset: The Mystery of the Necklace of São Cajó

    ★★★

  • Oppenheimer

    ★★★★★

  • Living Bad

    ★★★★

  • Bad Living

    ★★★★½

  • O Natal do Bruno Aleixo

    ★★★½

  • The Menu

    ★★★

  • All the Beauty and the Bloodshed

    ★★★★½

  • Women Talking

    ★★★★

  • TÁR

    ★★★★

  • Wolf and Dog

    ★★★½

  • Tommy Guns

    ★★

  • Sick of Myself

    ★★★

  • Triangle of Sadness

    ★★★½

  • Remains of the Wind

    ★★★★

  • Young Mr. Cunhal

  • Salgueiro Maia - The Implicated

    ★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • The Batman

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Alcindo

    ★★★★★

  • Titane

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Drive My Car

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Another Round

    ★★★

  • Listen

    ★★★★

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★★★

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★½

  • Little Women

  • Bruno Aleixo's Film

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • The Domain

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • The Two Popes

  • Variações: Guardian Angel

  • A Rainy Day in New York

  • Midsommar

    ★★★

  • Capital in the Twenty-First Century

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Deerskin

    ★★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Snu

  • The Edge of Democracy

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★

  • The World According to Xi Jinping

  • Bohemian Rhapsody

  • Green Book

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • Climax

    ★★★½

  • Cold War

    ★★★

  • Sorry Angel

    ★★★½

  • I, Tonya

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Square

  • The Haircut

    ★★★★

  • Paula Rego: Secrets & Stories

    ★★★

  • Atomic Blonde

  • The Disaster Artist

  • Saint George

    ★★★½

  • The Young Karl Marx

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Jackie

  • Moonlight

    ★★★★½