Sort by

Nick has logged 50 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Imprint

Imprint

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry