Sort by

Evan has logged 36 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Go West

Go West

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry