Addison has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Welfare

Welfare

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Concerning Violence

Concerning Violence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★½
Edit this entry  
09
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
03
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
10
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Greta

Greta

2018
×
★½
Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry