Sort by

Troy has logged 215 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 355

The 355

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mayor Pete

Mayor Pete

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pruitt-Igoe Myth

The Pruitt-Igoe Myth

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Burning

Burning

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nitram

Nitram

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
High Ground

High Ground

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Fires

Fires

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Deal

Big Deal

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★
Read the review Edit this entry