RSS feed for Matthew

Matthew has logged 57 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
14
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry