RSS feed for Matthew

Matthew has logged 143 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Parental Guidance

Parental Guidance

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bill Burr: Walk Your Way Out

Bill Burr: Walk Your Way Out

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Force

Full Force

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bill Burr: Let It Go

Bill Burr: Let It Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
23
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry