RSS feed for Matthew

Matthew has logged 63 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Raid

The Raid

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry