RSS feed for Matthew

Matthew has logged 139 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry