Highest rated films

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Overlord

    ★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★

  • The Night Comes for Us

    ★★★

  • Badlands

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Magnolia

    ★★★½

  • In Bruges

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★½

  • Thoroughbreds

    ★★★½

  • Infernal Affairs

    ★★★½

  • Tower

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Full Metal Jacket

Aug 23

Last Film

The Nice Guys

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
17 films
Crime
16 films
Thriller
14 films
Action
8 films
Sci Fi
7 films
Adventure
6 films
Animation
5 films
Mystery
5 films
History
4 films
USA
38 films
UK
14 films
France
3 films
Mexico
2 films
Denmark
1 film
Germany
1 film
Austria
1 film
Indonesia
1 film
Ireland
1 film
Norway
1 film
English
43 films
Spanish
6 films
French
6 films
German
5 films
Japanese
2 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Polish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 609

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matthew’s most liked review

Horrible Bosses

15/100

An embarrassing experience for everyone involved.

More reviews

Matthew’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dog Eat Dog
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Dog Eat Dog
Average weighted rating:

2.5

Films Matthew watched in 2018

  • The Nice Guys
  • Bumblebee
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Thoroughbreds
  • The Death of Stalin
  • Three Identical Strangers
  • Game Night
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Tower
  • Vice
  • Bird Box
  • Nocturnal Animals
  • In Bruges
  • Moonlight
  • Argo
  • Baby Driver
  • The Christmas Chronicles
  • The Book of Life
  • Amadeus
  • Roma
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Guilty
  • [REC]
  • Blindspotting
  • The Favourite
  • Manchester by the Sea
  • The Big Lebowski
  • Shaun of the Dead
  • Badlands
  • Infernal Affairs
  • A Clockwork Orange
  • La La Land
  • Se7en
  • Love Actually
  • The Departed
  • The Night Comes for Us
  • Dog Eat Dog
  • Horrible Bosses
  • Widows
  • Overlord
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Piano Teacher
  • Halloween
  • Fargo
  • Magnolia
  • Full Metal Jacket

World Map

Highly rated films Matthew is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • My First Film

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more